Obec Bohuslávky se nachází severozápadně od Lipníka nad Bečvou v nadm. výšce 295 m těsně pod Oderskými vrchy v Olomouckém kraji. Sousedí s obcemi Loučka a Dolní Újezd.
Obec Bohuslávky je součástí svazku obcí zvaného Mikroregion Lipensko, který vznikl v roce 2001 za účelem společného řešení problémů regionu, koordinace finančních prostředků a ke zlepšování jeho života.
Bohuslávky jsou od roku 1990 samostatnou obcí. Po čtrnácti letech získala znovu svou samostatnost. V současné době má 317 obyvatel. V obci máme prodejnu COOP (bývalá Jednota), která nás dobře zásobuje.
Dále máme v obci vybudovaný plynovod, vodovod a obecní kanalizaci. V roce 2010 byla rozšířena hasičská klubovna novou přístavbou a klubovna dostala na přání občanů nový název Společenský dům. Přístavba byla provedena v hodnotě 4.448.427,00 Kč a dovybavení činilo 207.772,00 Kč. Tímto se Obec Bohuslávky dočkala nového kulturního a společenského zařízení.
V obci je hasičská zbrojnice, volejbalové a fotbalové hřiště. I ti nejmenší mají možnost sportovního vyžití na nově zbudovaném dětském hřišti se souborem mnoha hracích prvků. Děti z obce dojíždí do mateřské školy a základní školy Loučka a do Lipníku nad Bečvou. Spojení obce s okolím umožňuje autobusová doprava navazující na vlaková spojení z Lipníku nad Bečvou směr Přerov, Olomouc a Ostrava.
Vážené spoluobčanky a spoluobčané,
Tak jsme společně oslavili sedmisetleté výročí první písemné zmínky o existenci naší obce. Musím ze svého pohledu konstatovat, že oslavy to byly důstojné a díky entusiasmu a nasazení mnoha lidí velmi vydařené. Po stránce organizační musím vyzdvihnout ochotu všech členů zastupitelstva obce a obecních zaměstnanců, protože se nám podařilo podělit si práci i starosti mezi sebou (někdo větším, někdo menším dílem), nicméně organizace nezůstala na bedrech jednoho nebo dvou lidí, ale postavili jsme se k této náročné akci všichni s pocitem odpovědnosti a potřeby spolupráce, která povede k vytčenému cíli – zdárnému průběhu oslav a spokojeným rodákům a účastníkům této akce. A myslím si, že se nám to povedlo!
Oslavy byť dobře naplánované a zorganizované by ovšem nemohly proběhnout úspěšně, nebýt několika splněných předpokladů, na nichž výsledek celé akce stál, či padal:
Přesně o půl deváté začala v kapli mše svatá, jejímž vyvrcholením bylo vysvěcení stuhy na obecním praporu, připomínající oslavu sedmisetletého výročí obce.
Po stylovém přejezdu na okraj Obory koňskými bryčkami nebo hasičským autem proběhla, pro dospělé účastníky, jichž bylo cca osmdesát, procházka po Študentově lesní naučné stezce s presentací hospodaření v obecních lesích, myslivosti v okolí Bohuslávek a včelaření na katastru obce. Děti absolvovaly v protisměru Oborou vycházku pohádkovým lesem. Všichni se pak sešli u Silvestrovského altánu na ochutnávce vína a medu.
Současně s prohlídkou Obory začal pod společenským domem turnaj v nohejbalu, organizovaný Sportovním klubem Bohuslávky. Turnaje se zúčastnilo čtrnáct družstev a měl díky přítomnosti poloprofesionálních družstev nadstandardní úroveň. Z důvodu hracího systému se jednalo v podstatě o celodenní akci, jejíž organizace se sportovní klub zhostil na výbornou.
Po přejezdu z Obory na výletiště, kde již bylo připraveno bohaté občerstvení, mohli přítomní zhlédnout ukázku hasičského zásahu s historickou stříkačkou.
Od 13:00 hod. hrála k poslechu před plně obsazeným výletištěm cimbálová muzika Okybača, jejíž vystoupení přerušil jenom příjezd místopředsedy vlády Ing. Mariana Jurečky, který pozdravil všechny přítomné a popřál obci do budoucna mnoho úspěchů.
V 15:00 hod. vystřídal na jevišti cimbálovou muziku žesťový orchestr „Leopardi“ pod vedením kapelníka Leoše Zábranského. Atmosféra, kterou toto hudební těleso vytvořilo svým závěrečným vystoupením, byla těžko napodobitelná a setkala se s ohromným aplausem.
V 18:45 vystoupili na parketu Trubači Vojenských lesů a statků, divize Lipník n.B. a ZUŠ Potštát, kteří přednesli na lesnice několik skladeb z lovecké hudby a ve finále zatroubili v premiéře „Bohuslávskou fanfáru“. Jako poslední a nejdelší bod sobotního programu bylo hudební vystoupení Ventrča, jež bylo v podstatě náhradou za původně plánovanou produkci „Karel Gott revival“, ale myslím si, že náhradou více, než vydařenou. Výběr písní i kvalita hudby předčily očekávání účastníků oslav, o čemž svědčí juchání a křepčení tanečníků dlouho až po půlnoci.
Někteří z organizátorů se šli nad ránem chvilku natáhnout, aby hodinu poté již opět kmitali, uklízeli výletiště po dlouhé noci, smažili řízky a připravovali sál společenského domu na Slavnostní veřejné zasedání zastupitelstva obce Bohuslávky, které se uskutečnilo od 10:00 hod. za přítomnosti osmdesáti občanů a rodáků. Součástí tohoto zasedání byla vzpomínka na předky, kteří již nejsou mezi námi a kteří se zasloužili o existenci a fungování obce, dále pak pohled do nedávné historie, zhodnocení činnosti zastupitelstev, zhodnocení činnosti jednotlivých spolků a výhled do budoucna obce. Zasedání bylo zakončeno výborným obědem, po kterém účastníci přecházeli směrem k výletišti.
Důležitou součástí tohoto nedělního poledne byla možnost prohlídky opravené obecní stodoly a především pak historických fotografií, jež zde byly umístěny na panelech jak zastupitelstvem obce, tak jednotlivými spolky, ale i některými samotnými občany. Před stodolou pak všechny zaujala přehlídka veteránů – jak automobilů, tak především historických motocyklů zajištěná Oldtimer clubem Helfštýn.
Na Výletišti, jež oplývalo bohatým občerstvením, pak začala ve 13:30 hod. se svou hudební produkcí přerovská kapela „Jen tak 2“, která vytvořila atmosféru pro talk show s názvem „Na návštěvě u Martina a Martinky“ herců Martina Zounara a Martiny Randové.
Podle mne vyvrcholením celých oslav bylo pak vystoupení žáků Základní a mateřské školy z Loučky, kam chodí i děti z Bohuslávek. Od předškoláků až po páťáky podaly děti v odpoledním pálícím slunci excelentní výkony a při závěrečném tanci zvlhly oči mnoha maminkám i babičkám. Loučská škola má jako vesnická škola vysokou úroveň a nezbývá než poděkovat jak paní ředitelce Drietomské, tak učitelkám, které zajistily vystoupení dětí s dokonalostí a půvabem. Navíc – takovýmito akcemi se upevňuje v dětech vztah k místu, kde žijí, a je potřeba si uvědomit důležitost tohoto faktu, protože především v nich je naše budoucnost.
Následná bohatá tombola a kvalitní hudba skupiny „Jen tak 2“ již jen podtrhly úspěšnost oslav. Při zapadajícím slunci a postupujícím stínu se na parket odvážili i první tanečníci a před sedmou hodinou večerní se tak „rozšoupli“, že kapela prodloužila, na jejich přání, své vystoupení až do 20:00 hod.
Dovolte mi na závěr ještě jednou poděkovat všem organizátorům a osobám zainteresovaným do přípravy a průběhu oslav a obci Bohuslávky. Považuji je za důstojné a odpovídající významu výročí, ke kterému se konaly. Bylo mi velkou ctí s těmito lidmi spolupracovat. Naší obci přeji šťastnou budoucnost a i na základě čerstvé zkušenosti z minulého víkendu věřím, že taková bude.
Střípky z oslav sedmisetletého výročí obce Bohuslávky:
1/ Otevření „Hospůdky u Zlámalů“ - nápad mezigeneračních rozměrů. V hospodě v č.p. 1 jsem byl naposledy asi před padesáti lety svému otci na pivo. Když jsem tam vstoupil tuto sobotu dopoledne a přivřel oči, vrátil jsem se o to půlstoletí zpět.
2/ Při odchodu místopředsedy vlády České republiky Ing. Mariana Jurečky z výletiště byl tento „odlapen“ jedním z našich „neodbytných“ občanů se slovy: „Hej Mariane, mysli na nás na normální lidi, jako tady z Bohuslávek. Ty energie sou opravdu šíleny, tak na nás nezapomeň!!!“
3/ Na oba dva dny oslav bylo původně objednáno 12 sudů piva. V sobotu o půl sedmé večer jich bylo vypito již 14 a hasiči museli zajišťovat další dodávku na večer a na celou neděli. Ve finále účastníci oslav zkonzumovali celkem 20 sudů, což při trvalé návštěvě asi 300 lidí během obou dnů znamená, že v každý ze zúčastněných vypil v průměru sedm piv!!!
pozn.: zbytek fotografií ZDE